Ekonomi

New York borsası, Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından düşüşle kapandı.

New York borsası, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın faiz artırım sinyalini vermesinin ardından günü sert düşüşle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 570 puandan fazla değer kaybederek yüzde 1,72 azalarak 32.856,46 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 1,53 düşüşle 3.986,44 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,25 düşüşle 11.530,33 puana geriledi.

Fed Başkanı Powell’ın “şahin” açıklamalarının ardından borsalarda olumsuz bir seyir izlendi.

ABD Senatosu’nun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’ne konuşan Powell, son ekonomik verilerin beklenenden güçlü geldiğini ve faiz oranlarının nihai seviyesinin beklenenden daha yüksek olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Enflasyonun son aylarda ılımlı bir seyir izlemesine rağmen yüzde 2’ye düşürülmesi sürecinin çok uzak olduğunu belirten Powell, bu yolun inişli çıkışlı olabileceğini yineledi.

Powell, fiyat istikrarının yeniden sağlanabilmesi için para politikasında bir süre daha kısıtlayıcı bir duruş sergilemelerini gerektireceğini vurgulayarak, “Veriler, daha hızlı bir sıkılaştırmanın gerekli olduğunu gösterirse, faiz artırımlarının hızını artırmaya hazırız” dedi. söz konusu.

Fed Lideri Powell’ın açıklamalarının ardından, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in 21-22 Mart tarihlerinde yapacağı toplantısında faiz oranlarında 50 baz puanlık artış olasılığı yüzde 70’e yükseldi.

Bu gelişmelerle birlikte ABD 2 yıllık tahvil faizi yüzde 5 ile 2007’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu